Platí predkupné právo spoluvlastníka nehnuteľnosti

28. júna 2022
Právna poradňa>Všetky otázky>Platí predkupné právo spoluvlastníka nehnuteľnosti >
Otázka
za 6,90 €
Prosím, platí predkupné právo spoluvlastníka (fyz. osoba 1/2 podiel) nehnuteľnosti, keď podiel druhého spoluvlastníka ide do konkurzu? Podľa §93 zákona č. 7/2005 o konkurze, zákonné predkupné právo platí. Správca konkurzu ma ale nekontaktoval a podiel predal.
Odpoveď od:
JUDr. Natália Gabrišová
Advokát
Dobrý deň, pokiaľ sa jednalo o konkurz fyzickej osoby, tam sa postupuje podľa ust. § 167s Zákona o konkurze a reštrukturalizácii v zmysle ktorého: "Pri speňažení majetku správca nie je viazaný predkupným právom; osobe oprávnenej z predkupného práva zriadeného ako vecné právo však predkupné právo zostáva zachované." Uvedené znamená, že správca nebol povinný podiel ponúknuť Vám na predaj. Vaše predkupné právo nezaniklo, ak bude podiel predávať osoba na ktorú bol podiel prevedený, potom táto je povinná Vám podiel ponúknuť na predaj. S pozdravom, JUDr. Natália Gabrišová, advokát

Predchádzajúca otázka

Chcel by som si dorobiť závesný balkón s tým, že technicky je to možné

Dobrý deň, Bývam v bytovom dome s piatimi bytmi. Chcel by som si dorobiť závesný balkón s tým, že technicky je to možné. Nemám nadpolovičnú väčšinu súhlasu majiteľov bytov, sme 2 z 5. Mám nejaké právne možnosti, aby som si ho mohol dorobiť? Ďakujem.

Ďalšia otázka

Zahrada nie je vysporiadana, vedie sa niekolkorocny spor o vlastnictvo s urbarom

Od bratranca som odkupila uzivacie pravo na zahradu, ktoru zdedil po otcovi, nevyuzival ju, chcel ju predat. Zahrada nie je vysporiadana, vedie sa niekolkorocny spor o vlastnictvo s urbarom. Zahrada je sucastou zahradkarskej osady a javi sa, ze sudny spor bude uspesny a vlastnicke prava sa prevedu na povodnych vlastnikov, na stryka a z dedickeho konania na bratranca. Akym sposobom alebo akou zmluvou by sme vedeli medzi mnou a bratrancom toto osetrit, aby som ja bola novym vlastnikom v pripade prevodu vlastnickych prav?
JUDr. Natália Gabrišová
Advokát

Najnovšie otázky:

ako mám postupovať ak som stratila právoplatný rozsudok o rozvode

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ako mám postupovať ak som stratila právoplatný rozsudok o rozvode a potrebujem tento rozsudok preukázať na úrade. Kde napísať žiadosť, kde ho podať akým spôsobom aby mi ho nanovo vydali? Ďakujem pekne

potreboval by som podať žalobu na sud voči zamestnávateľovi.

Dobry deň prosím vás potreboval by som podať žalobu na sud voči zamestnávateľovi. Pričom som písal odvolanie a neprešlo to a posledný doklad čo došiel už sa nedá odvolať. Uvádza sa že toto odvolanie je preskúmateĺné sudom. chcem sa spitat či sa to dá napadnut na sud alebo je to tam určitá doba alebo sa to dá aj po nie jakej dobe pricom to bolo vypracované a mne to bolo doporučene cca do 3 dni. za vašu odpoveď vopred pekne ďakujem.

Mám pozemok na ktorom som chcel stavať lenže starosta mi povedal že trebalo vravieť skôr.

Zdravým jedná sa o územný plán obce ktorýsa konal pred rokom.Mám pozemok na ktorom som chcel stavať lenže starosta mi povedal že trebalo vravieť skôr ako to pripravoval lebo v uzem.plane není zakreslena výstavba na tomto pozemku. Je možnosť to nejakym doplnkom alebo zmenou poriešiť? Dakujem

ako môžem partnera spraviť tiez majiteľom bytu?

Dobrý deň, Prosím nadobudla som byt počas partnerstva. S partnerom nie sme stále manželia ale už čakáme dieťa. Prosím ako môžem partnera spraviť tiez majiteľom bytu?

Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará

Dobrý deň.Zaujíma ma aký je postup pri zanedbaní starostlivosti o blizku osobu.Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará.Ona sa sama o seba nedokáže už postarať.Navyše jej syn nechal prepísať byt na seba a pritom má množstvo exekúcii.Bojím sa,že by ten byt mohli prísť. Ďakujem velmi pekne

Ako zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti.

Dobrý deň, prosím Vás o radu, s partnerkou nie sme zosobášení a máme jedno neplnoleté dieťa. Mám byt a dom, obidva bez ťarchy, som jediným vlastníkom. Dom som kúpil spolu s rodičmi, pričom sme sa dohodli že bývať budú v ňom oni ale napísaný bude na mňa (súrodencov nemám). Otázka je, čo by sa stalo ak by som ja zomrel skôr ako oni? Predpokladám že dedičom by bolo naše dieťa a do jeho plnoletosti by obidve nehnuteľnosti spravovala partnerka. Ako v takomto prípade zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti, resp. aspoň dom aj v prípade že by som ja zomrel skôr? Stačí zapísať do katastra právo doživotného užívania? Ďakujem

Podobné otázky

7,35 €
15. mája 2022
Je možné rozdeliť spoluvlastnícky podiel na pozemku ak je na vlastníka č.2 (podiel 1/4) uzavretá nájomná zmluva s trvaním do r.2030 alebo je nutné pred rozdelením vypovedať nájomnú zmluvu? Fyzicky sa o pôdu nikto nestará už roky a spoluvlastníci si podiely chcú rozdeliť.
14,55 €
6. júna 2022
Chcel by som sa len informovať o nájomnej zmluve kde je uvedená suma za nájom vrátane energií, ale nie je časť za energie uvedená v zlmuve . Tak tiež pri podpisovaní zmluv nebola preukázana kolko sa bude platit z danej sumy za energie. Teraz však prenajímatel odomna ziada sumu za vzniknuty nedoplatok. Majiteľ mi poslal vyuctovanie kde platil 125 eur . Avšak o tejto sume som nebol informovaný pri podpise a nie je ani zahrnuta v zmluve. za cely cas mohol platit kludne aj menej a tým padom by mi vznikol este vacsi nedoplatok. Som teda povinná zaplatiť tento nedoplatok ? Ďakujem za preverenie
13,20 €
7. júna 2022
Dobrý večer, mam 18 r. Syna, platil som výživné z minimálnej mzdy 100 € mesačne. Teraz som čiastočný invalid a mam ženu na rodičovskom a 2.dalsie deti.. 6m a 2 ročnú. Ex požiadala o zvýšenie výživného na plnoleteho syna. Prešlo jej na 140 € mesačne + doplatenie 500 €. Mam v plane sa odvolat, nakoľko nemáme financie, ae sudca sa vyjadril, že som si nemal robiť ďalšie deti ak ich nemám ako zivit.. Musím od rozhodnutia platiť nové výživné? Je vhodné vyjadrenie súdu, že som si nemal robiť deti? Nie je to známka zaujatosti?
19,50 €
13. júna 2022
Dobrý deň, prosím Vás. Kúpili sme dom v starom dvojdomé, ktorý je podpivničený. Sused podpivničenie nemá a využíva našu pivnicu v rozashu 1/2 (z našej strany sú dvere zamurované, prístup je tam od suseda). Pred našou kúpou si pôvodní majitelia so susedom urobili Právo prechodu (v prospech suseda), v ktorom je aj vymedzenie parciel, keďže si zo spoločnej záhrady vymedzili parcely. Teda sú tam popísané všetky staré parcely ako sa delia na nové (vrátane parciel domov), právo prechodu a žiadne ďalšie práva, záväzky. Chceli by sme si túto pivnicu privlastniť my, keďže je to všetko naša parcela. Aké sú naše šance? Ak by sme sa aj súdili a nepriznali by nám to, musia sa sanovať steny pivnice (zvonka, možno aj zvnútra, keďže je to starý dom a bude tam časom problém s vlhkosťou), kto bude hradiť tieto práce? Ovplyvňuje to našu kvalitu bývania. Sused tam ma len sklad starých veci. (Kúpnej zmluvy sa držať nedá). Ďakujem.
9,60 €
16. júna 2022
dobrý deň.Máme v užívaní pozemky,ktoré ale nie sú naše. 3/5 pozemkov je vo vlastníctve SR.O pozemky sa,ale staráme my,kedže nám ich dalo do užívania družstvo pred cca 50rokmi.Chceli by sme získať tento podiel formov vydržania, ale najskôr by sme chceli vedieť, či sa do vôbec dá.No a ďalšia otázka je, či je u vás môžné dať si spísať takéto podanie.Ďakujem
12,20 €
17. júna 2022
Dobry den, pracujem u jedneho zamestnavatela skoro 2 roky, mam dobo neurcitu, od aprila tochto roku mi dali dodatok k zmluve, kde mi zvysili plat..som si vsimla az teraz ze tam je uvedene ze mam skusobnu dobu. Je to z pravneho hladiska v poriadku mat skusobnu dobu pri dobe neurcitej a zvyseniu platu? dakujem
do 12 hodín
10,85 €
28. júna 2022
Dobrý deň, Bývam v bytovom dome s piatimi bytmi. Chcel by som si dorobiť závesný balkón s tým, že technicky je to možné. Nemám nadpolovičnú väčšinu súhlasu majiteľov bytov, sme 2 z 5. Mám nejaké právne možnosti, aby som si ho mohol dorobiť? Ďakujem.
do 12 hodín
8,70 €
28. júna 2022
Som spoluvlastníkom pozemku pod obecnou cestou s bratrancom v podiele 1/2. Chcem vedieť že svoj podiel môžem predať, vymeniť za iný pozemok s obcou sám bez súhlasu bratranca alebo musíme obaja súhlasiť s predajom, výmenou? Pozemok pod cestou sa počíta ako stavebný pozemok? Ak by sa menil pozemok za pozemok aký pomer sa počíta?
7,35 €
29. júna 2022
20 rokobv platim rocnu dan za nehnutelnost ktoru nevlastnim. Ale chcel by som odkupit, jedna sa o dvor ktory patri k domu ale ma 43 majitelov. Niektore zapisy su z roku 1934. To všetko vypatrať je neskutočne a su to podiely napr.12/3600. Ako by som mal postupovat?
15,90 €
30. júna 2022
Dobrý deň, prišla mi predexekučná výzva od advokátky, ktorá má plnú moc od mojej dcéry na ktorú mám vyživovaciu povinnosť určenú súdom vo výške 150 € mesačne s platbami do 15. dňa v mesiaci. Platby sa mi podarí uhradiť až po tejto splatnosti na aktuálnu finančnú situáciu v konkrétny mesiac. Platby však vždy nabehnú aj keď nie v stanovený dátum ale nikdy nie je dlh napr. 2 výživné. Len je omeškanie pár dní resp týžden až dva. Momentálne mám všetko vyrovnané. Advokátka si odo mňa žiada uhradiť náhradu za právne služby v sume 86,34 €. Nemala by si toto platit prosím osoba, ktorá si toto podáva? Myslím, že namá právny nárok si žiadať uhradu odo mňa. Ďakujem
14,10 €
10. júna 2022
Nemame pristup na svoj pozemok. Spoluvlastnikmi susedneho a prilahlych pozemkov su dve osoby (obe maju 1/2 podiel), z ktorych jedna uz nezije. Kedze po zomrelom spoluvlastnikovi zostali viaceri rodinni prislusnici ale dedicske konanie neprebehlo a nie je predpoklad, ze niektora zo stran poda na sud navrh na jeho zacatie v dohladnej dobe, mam otazku: Existuje mimosudne riesenie, ako by sme ziskali pravo na prechod a prejazd cez ich pozemky? Nevzniklo by toto pravo odkupenim urciteho spolupodielu (napr. 1/10) len od jedneho (zijuceho) spoluvlastnika, ak by suhlasil?
40,50 €
25. júla 2022
Dobry deň. Prosím vás viete mi poradiť a zistiť právoplatnosť dokumentu UK? Bojím sa,že ma chce jedna osoba okradnuť.
do 6 hodíns prílohami
11,30 €
26. júla 2022
Zdravim, zamestnavatel ma odvolal z dovolenky (vopred pisomne odsuhlasena), hoci som vo vypovednej lehote. Momentalne som odcestovany a nie som schopny sa dostavit do prace. Ake su pravne nasledky, a co mi hrozi ak neuposluchnem a nedostavim sa na pracovisko?
do 12 hodín
8,70 €
28. júla 2022
Dobrý deň,mám možnosť rozbehnúť podnikanie,ktoré by fungovalo cca takto:Podpísal by som s miestnou pekárňou zmluvu a moji zamestanci by tam chodili robiť pomocné pekárske práce,napr.skladanie pečiva do bedničiek,balenie atd.Problém je že neviem čo si dať do predmetu činnosti aby to bolo právne ok /z voľných živností/.Ďakujem