Pred tym než sme začali spolu žiť nevysporiadal si majetok s manželkou

31. mája 2022
Právna poradňa>Všetky otázky>Pred tym než sme začali spolu žiť nevysporiadal si majetok s manželkou>
Otázka
za 7,80 €
Dobrý deň,žila som s priateľom a mame 16r.dcéru.Partner zomrel.Pred tym než sme začali spolu žiť nevysporiadal si majetok s manželkou.Nechal jej všetko byt,účty aj veci ako je zlato odo mňa,peniaze za predaj chalupy.....Dcéra nemôže žiadať vysporiadať majetok a BSM po jeho smrti a naskedne dediť?
Odpoveď od:
JUDr. Kristína Geciová
Advokát
Dobrý deň, Vaša dcéra je v zmysle zákona riadnou dedičkou a bude dediť spolu s ostatnými deťmi Vášho nebohého partnera a tiež jeho manželkou (pokiaľ v čase smrti ešte neboli rozvedení). Z hľadiska dedenia nie je právne významné, či sa jedná o dieťa manželské alebo nemanželské. Podľa ust. § 473 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: "V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom." Čo sa týka vyporiadanie BSM toto prebehne v rámci samotného dedičského konania. Podľa ust. § 195 zákona č. 161/20125 Z. z. Civilný mimosporový poriadok: "Ak zaniklo manželstvo poručiteľa jeho smrťou alebo vyhlásením za mŕtveho, vyporiada sa bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v konaní o dedičstve po poručiteľovi. Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov sa môže vyporiadať dohodou medzi pozostalým manželom a dedičmi, uzavretou písomne alebo ústne do zápisnice, ktorá podlieha schváleniu súdom. Ak nedôjde k dohode, rozhodne o vyporiadaní súd." S pozdravom JUDr. Geciová

Predchádzajúca otázka

Máme suseda, ktorý si v obytnej zóne, medzi domami kúpil pozemok a

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, máme suseda, ktorý si v obytnej zóne, medzi domami kúpil pozemok a začal ho využívať ako stavebná firma, čiže tam parkuje ťažké stavebné stroje, vysypáva tam stavebný odpad, záhradu zrovnal zo zemou a zasypal ju celú v podstate drobným odpadom, aby vytvoril parkovisko. Nehovorím o prašnosti. Pozemok je v bezprostrednej blízkosti nášho pozemku, kde pestujeme ovocie, zeleninu . U nás v Leviciach na ochrane životného prostredia sa tým nechce nik zaoberať, neverím, že neexistuje zákon, ktorý by chránil životné prostredie. A ďalšia vec, naša cena nehnuteľnosti tým automaticky klesla. Prosím o radu, čo s tým mám robiť. Ďakujem.

Ďalšia otázka

Parkovacie miesto je na katastri uvedené ako samostatna parcela a som vlastnikom

Dobry den, kupil som si byt s parkovacim miestom (PM) od developera.. PM je na katastri uvedena ako samostatna parcela a som vlastnikom. V kupnej zmluve nemam nikde uvedene, ze PM je naviazane ako vyhradene miesto pre ZTP. Pri odovzdani bytu som si to vsimol, ze je tam osadena dopravna znacka pre ZTP. Preto som to nahlasil ako reklamaciu a developer znacku odstranil. Obec vsak toto miesto eviduje v nakresoch ako sucast dopravneho znacenia. Je moznost, ze mi moze byt nariadene aby ta dopravna znacka bola naspat osadena a tym padom by som to miesto nemohol vyuzivat (kedze nie som ZTP)?
JUDr. Kristína Geciová
Advokát

Najnovšie otázky:

Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará

Dobrý deň.Zaujíma ma aký je postup pri zanedbaní starostlivosti o blizku osobu.Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará.Ona sa sama o seba nedokáže už postarať.Navyše jej syn nechal prepísať byt na seba a pritom má množstvo exekúcii.Bojím sa,že by ten byt mohli prísť. Ďakujem velmi pekne

Ako zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti.

Dobrý deň, prosím Vás o radu, s partnerkou nie sme zosobášení a máme jedno neplnoleté dieťa. Mám byt a dom, obidva bez ťarchy, som jediným vlastníkom. Dom som kúpil spolu s rodičmi, pričom sme sa dohodli že bývať budú v ňom oni ale napísaný bude na mňa (súrodencov nemám). Otázka je, čo by sa stalo ak by som ja zomrel skôr ako oni? Predpokladám že dedičom by bolo naše dieťa a do jeho plnoletosti by obidve nehnuteľnosti spravovala partnerka. Ako v takomto prípade zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti, resp. aspoň dom aj v prípade že by som ja zomrel skôr? Stačí zapísať do katastra právo doživotného užívania? Ďakujem

Idem sa rozvadzať trvaly pobyt mam v byte kde byva terajšia manželka teda byt je jej

Idem sa rozvadzať trvaly pobyt mam v byte kde byva terajšia manželka teda byt je na ňu napisany ja byvam v podnajme so synom a aj ten ma trvaly pobyt u nej mam nejaky narok na byvanie v tom byte alebo ona sa ma postarať o naše byvanie byt ziskala darovacou zmluvou od matky ktora tam stale byva

je možné využívať historické heslá a autentické obrázky, na produktoch, ktoré sa následne distribuujú za účelom zisku

Dobrý deň, zaujímalo by ma či je možné využívať historické heslá a autentické obrázky (pr. Nežná revolúcia- fotky a heslá), na produktoch, ktoré sa následne distribuujú za účelom zisku? Teda, môže spoločnosť zarábať na pr. tričkách s heslom- "Máme holé ruce" alebo na internete dostupnou fotkou z toho obdobia? A ako je to pri iných udalostiach?

Byt je skolaudovaný avšak ParkStatie Nie

Kupa bytu + parkovacieho státia. Byt je skolaudovaný avšak ParkStatie Nie. Byt aj ParkStatie je na jednej zmluve o dielo pričom tretia splatka je podmienená kolaudaciou. Aby sa uvolnilo cerpanie na byt v banke je potrebné zaplatit PS skor ako banka uvolni peniaze za byt. Ako postupovat ak zaplatim vopred aby som bol chraneny.

po skončení RD, môžem žiadať späť svoju pozíciu, na TPP, alebo už mi je povinný vrátiť len polovičný úväzok?

Dobrý deň,pracovala som na TPP,potom som išla na MD skončila mi, vrátila som sa na pár mesiacov do práce, ale už na polovičný úväzok, na základe ústnej dohody so zamestnávateľom, nemám o tom žiadny dodatok. Nič som nepodpísovala a vrátila som sa na RD. Prosím, ak sa budem chcieť vrátiť do práce po skončení RD, môžem žiadať späť svoju pozíciu, na TPP, alebo už mi je povinný vrátiť len polovičný úväzok?Môže mi navrhnúť aj inú pozíciu?V prípade, že pôjdem po RD na druhú materskú, bude sa mi znova pripočítavať dovolenka za každý rok na vyplatnej páske? Ďakujem

Podobné otázky

6,90 €
26. mája 2022
Chcem sa spýtať, či je zrušenie BSM trvalé. S manželom sme zrušili BSM asi pred 20 rokmi, lebo začal podnikať. Ako súkromná osoba v čase podnikania mal však nejaké dlhý, ktoré ešte nie sú doteraz vysporiadané. Teraz však už nepodniká.
6,90 €
14. júna 2022
Dobry den,v roku 2014 som uzatvorila manzelstvo v roku 2017 bolo.rozvedene,pocas manzelstva este v roku 2016 ex kupil byt cca 20 000€. Na list vlastnictva ma neuviedol. Je mozne este uskutocnit vysporiadanie bsm? Dakujem za odpoved
6,00 €
15. júna 2022
V roku 2017 som mal vyhlásený konkurz, ukončený bol v roku 2019 oddlženim. V 2020 som zdedil nepeňažny majetok po zomrelej matke. Teraz žiada jeden veriteľ súdnou cestou zrušenie môjho konkurzu pre nepoctivy zámer.
9,60 €
21. júna 2022
Dobrý deň. Môj priateľ dostal na nohu monitorovací náramok na 2 roky s možnosťou odvolania sa po uplynutí polovice trestu. Polovica trestu bola dňa 12.06.2022 splnená. Chcela by som sa spýtať: na tento druh odvolania sú nejaké predpísané vzory? Prípadne pomôcť nám s napísaním a podaním odvolania. V akej približne cene by sa to pohybovalo ? Za odpoveď vopred ďakujem.
6,00 €
1. júla 2022
Dobrý deň mám v striedavej starostlivosti dcéru a chcem s nou ísť na dovolenku do zahraničia ale môj ex manžel my to nechce dovoliť chcem sa opýtať ci potrebujem jeho oficiálny súhlas alebo stačí keď mu to oznámim.
18,05 €
6. júna 2022
Dobry den, moja situacia znie takto: Za stavu "slobodny" som zacal riesit byt v novostavbe a podpisal som "Zmluvu o buducej zmluve o postupeni vlastnickych prav" v ktorej figuruje iba moje meno a uhradil som aj zalohu cca 20% z ceny bytu. Finalnu zmluvu budem podpisovat az neskor, ked prebehne kolaudacia objektu. Problem je, ze v tom case uz nebudem slobodny, ale "zenaty". Otazka teda znie: Z pohladu vlastnickych prav - Bude ten byt v mojom vylucnom vlastnictve aj po uzavreti manzelstva a neskorsiom podpisani finalnej kupnej zmluvy alebo uz bude predmetom BSM ? Dakujem.
do 12 hodín
19,40 €
24. mája 2022
Dobrý deň, moja dcera žije s priateľom 7 rokov, pred 6 rokmi kúpili dom na hypoteku,ktorá bola písana na jej priateľa, stým, že sme dcere dali 20 000,00 EUR na istinu hypoteky. Kvôli banke bol na katastri nehnuteľností zapísaný iba priateľ, ktorý si zriadil účet a splatky na hypoteku odchádzali z jeho účtu. Dcera vkladala svoje peniaze fizicky na tento účet. Teraz idú mať svadbu a dom stále vlastní priateľ. Dcera má s prveho vzťahu 19 r.dceru a 5 r. syna so súčasnym priateľom. Ako postupovať aby mala naša dcera narok na nehnuteľnosť v prípade rozvodu alebo ovdovenia? Má nárok na majetok aj jej dcera a dcera priateľa z prveho manželstva?
do 12 hodín
6,45 €
16. mája 2022
Dobry den , som vlastnickou pozemkou, na casti z nich stoja budovy, ktore su majetkom spolocnosti ktora uziva moje pozemky, s majitelom spolocnosti sa neda dohodnut na uzavreti najomnej zmluvy, poprosim o radu ako postupovat dalej.
0,00 €
24. júla 2022
Ako sa vysporiadava majetok po rozvode? Ak je dom/byt a iný majetok zdedený, darovaný alebo ak je byt družstevný (a nie je v osobnom vlastníctve)? V prípade prevodu (darovania) majetku na druhú osobu (plnoletý syn/dcéra) pred rozvodom je taký majetok už vyňatý z vysporiadania alebo je tam nejaká ochranná lehota?
10,05 €
22. júla 2022
Máme na chalupe potrubie – prívod vody z potoka a odvod do svahu nad potokom, sčasti ide pod susedovým pozemkom v hĺbke 1,2m. Máme nejakú možnosť ochrániť svoj majetok pod povrchom susedovho pozemku proti zničeniu. Ide o vodu pre chalupu. Potrubie je tam asi 8 rokov, sused kúpil pozemok v 2021, vie o tom potrubí celých 8 rokov, ťarcha na pozemok na katastri nebola zapísaná.
9,95 €
26. júla 2022
Chcela by som sa opytat ci moze priatel zmenit prideleneho advokata za ineho prideleneho nakolko pravnika co ma nic prenho nerobi ani sa onho nezaujima
do 12 hodín