Nášho takmer 4ročného syna mám v starostlivosti ja

1. júla 2022
Právna poradňa>Všetky otázky>Nášho takmer 4ročného syna mám v starostlivosti ja>
Otázka
za 19,95 €
Dobrý deň. Dňa 16.mája nás s manželom rozviedli. Nášho takmer 4ročného syna mám v starostlivosti ja. Exmanžel má podľa rozhodnutia upravený styk na každú nepárnu sobotu od 18:00 do nedele 18:00 a každý párny pondelok od 15:30-18,30 len za prítomnosti jeho rodičov, nakoľko je drogovo závislý. Od rozvodu ma stále "bombarduje" správami a telefonatmi (aj dosť vulgárne, niekedy sa počet správ a telefonátov vyšplhá aj na číslo 60x za deň). Chcem sa spýtať či som ako rodič povinná mu hlásiť všetky naše výlety so synom a každý náš program mu oznamovať? Exmanžel sa mi stále vyhráža súdom, keď mu napríklad nepoviem, že idem s malým niekam. Taktiež požaduje po mne fotky z miest, kde sme. Prípadne teraz v lete, keď mám v práci voľno a syna odhlásim na ten deň zo škôlky, aby sme si spravili nejaký spoločný program, tak aj to som mu povinná oznámiť? Príde mi to zo strany exmanžela už ako psychický teror. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Odpoveď od:
JUDr. Natália Gabrišová
Advokát
Hodnotenie klienta:
Dobrý deň, v zmysle § 24 ods. 5 Zákona o rodine má rodič, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti, právo na informácie o dieťati. Avšak, táto informačná povinnosť by sa mala vzťahovať na osobu dieťaťa, najmä na údaje o jeho zdravotnom stave, školských výsledkoch, ak dieťaťa ochorie o priebehu jeho liečby a pod. Judikatúra súdov hovorí o tom, že rodič má právo na informácie aj o dlhodobejšie dovolenke s dieťaťom (v trvaní napr. 2 týždne). Informačná povinnosť sa však v žiadnom prípade nevzťahuje na oznamovanie každodenných aktivít dieťaťa, či výletov s dieťaťom. Rovnako tak nie ste povinná poskytnúť mu z týchto výletov akékoľvek fotografie. Odhlásenie dieťaťa na deň zo školy rovnako nespadá do kategórie "dôležitých" informácii o ktorých by ste mali otca dieťaťa informovať. Naviac v čase, kedy máte dieťaťa v starostlivosti Vy, miesto kde s dieťaťom budete tráviť čas a program aký mu urobíte je na Vás, na spoločný program, výlet, či dovolenku, súhlas druhého rodiča nepotrebujete. Vo Vašom prípade sa jedná zo strany otca dieťaťa o šikanózny výkon práva a so zákonným uplatňovaním práva na informácie nemá nič spoločné. Naviac, otec dieťaťa požaduje informácie nad zákonný obsah a v neprimeranom rozsahu. S pozdravom, JUDr. Natália Gabrišová, advokát

Predchádzajúca otázka

Chcem vyrovnať oprávnenému dlh (istinu), aby znova nepodal exekučné konanie má oprávnený

Dobrý deň. Bola mi zrušená stará exekúcia na základe zákona č. 233/2019 Z. Chcem sa spýtať ak chcem vyrovnať oprávnenému dlh (istinu), aby znova nepodal exekučné konanie má oprávnený nárok aj na zaplatenie súdnych trov a úroky zo zastavanej exekúcie? Alebo sa to všetko zrušilo so zrušením exekúcie a musím zaplatiť iba dlžnú sumu (istinu) ? Ak áno poprosím aj o paragraf podľa , ktorého mám problém riešiť

Ďalšia otázka

Dobrý deň mám v striedavej starostlivosti dcéru a chcem s nou ísť na dovolenku do zahraničia

Dobrý deň mám v striedavej starostlivosti dcéru a chcem s nou ísť na dovolenku do zahraničia ale môj ex manžel my to nechce dovoliť chcem sa opýtať ci potrebujem jeho oficiálny súhlas alebo stačí keď mu to oznámim.
JUDr. Natália Gabrišová
Advokát

Najnovšie otázky:

Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará

Dobrý deň.Zaujíma ma aký je postup pri zanedbaní starostlivosti o blizku osobu.Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará.Ona sa sama o seba nedokáže už postarať.Navyše jej syn nechal prepísať byt na seba a pritom má množstvo exekúcii.Bojím sa,že by ten byt mohli prísť. Ďakujem velmi pekne

Ako zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti.

Dobrý deň, prosím Vás o radu, s partnerkou nie sme zosobášení a máme jedno neplnoleté dieťa. Mám byt a dom, obidva bez ťarchy, som jediným vlastníkom. Dom som kúpil spolu s rodičmi, pričom sme sa dohodli že bývať budú v ňom oni ale napísaný bude na mňa (súrodencov nemám). Otázka je, čo by sa stalo ak by som ja zomrel skôr ako oni? Predpokladám že dedičom by bolo naše dieťa a do jeho plnoletosti by obidve nehnuteľnosti spravovala partnerka. Ako v takomto prípade zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti, resp. aspoň dom aj v prípade že by som ja zomrel skôr? Stačí zapísať do katastra právo doživotného užívania? Ďakujem

Idem sa rozvadzať trvaly pobyt mam v byte kde byva terajšia manželka teda byt je jej

Idem sa rozvadzať trvaly pobyt mam v byte kde byva terajšia manželka teda byt je na ňu napisany ja byvam v podnajme so synom a aj ten ma trvaly pobyt u nej mam nejaky narok na byvanie v tom byte alebo ona sa ma postarať o naše byvanie byt ziskala darovacou zmluvou od matky ktora tam stale byva

je možné využívať historické heslá a autentické obrázky, na produktoch, ktoré sa následne distribuujú za účelom zisku

Dobrý deň, zaujímalo by ma či je možné využívať historické heslá a autentické obrázky (pr. Nežná revolúcia- fotky a heslá), na produktoch, ktoré sa následne distribuujú za účelom zisku? Teda, môže spoločnosť zarábať na pr. tričkách s heslom- "Máme holé ruce" alebo na internete dostupnou fotkou z toho obdobia? A ako je to pri iných udalostiach?

Byt je skolaudovaný avšak ParkStatie Nie

Kupa bytu + parkovacieho státia. Byt je skolaudovaný avšak ParkStatie Nie. Byt aj ParkStatie je na jednej zmluve o dielo pričom tretia splatka je podmienená kolaudaciou. Aby sa uvolnilo cerpanie na byt v banke je potrebné zaplatit PS skor ako banka uvolni peniaze za byt. Ako postupovat ak zaplatim vopred aby som bol chraneny.

po skončení RD, môžem žiadať späť svoju pozíciu, na TPP, alebo už mi je povinný vrátiť len polovičný úväzok?

Dobrý deň,pracovala som na TPP,potom som išla na MD skončila mi, vrátila som sa na pár mesiacov do práce, ale už na polovičný úväzok, na základe ústnej dohody so zamestnávateľom, nemám o tom žiadny dodatok. Nič som nepodpísovala a vrátila som sa na RD. Prosím, ak sa budem chcieť vrátiť do práce po skončení RD, môžem žiadať späť svoju pozíciu, na TPP, alebo už mi je povinný vrátiť len polovičný úväzok?Môže mi navrhnúť aj inú pozíciu?V prípade, že pôjdem po RD na druhú materskú, bude sa mi znova pripočítavať dovolenka za každý rok na vyplatnej páske? Ďakujem

Podobné otázky

0,00 €
27. apríla 2022
Dobrý den, zakládáme na Slovensku s.r.o. a byl jsem jmenován správcem vkladu. Jak mají ostatní společníci splnit vkladovou povinnost? Mají peníze poslat mně jako správci vkladu na osobní účet nebo můžu v bance založit nějaký "zvláštní účet"? Děkuji.
6,00 €
19. mája 2022
Synovi (17) sa na ulici verbálne aj fyzicky vyhrážali zabitím skleneným črepom. Dal trestné oznámenie. Polícia zaevidovala črep. Obvinený je maloletý a aktuálne v CPZ. Potrebujeme k procesu advokáta?
11,40 €
14. mája 2022
Dobrý deň , chcem sa informovať ako to je v prípade, ak Pán A má spísaný závet , v ktorej uvádza že má 3 deti .3 synovia dostali počas života domy, ktore im zafinancoval otec pán A ako je uvedené v záveti .Tretieho syna C chce zvýhodniť v tom,ze nadobudne aj dom po pánovi A a pozemok ak ho dochova smrti.Nastala situácia kedy syn C zomrel skôr ako pán A a o pána A sa stará manzelka syna C. Kto bude v takej situácii dediť ak pán A zomrie?
13,20 €
7. júna 2022
Dobrý večer, mam 18 r. Syna, platil som výživné z minimálnej mzdy 100 € mesačne. Teraz som čiastočný invalid a mam ženu na rodičovskom a 2.dalsie deti.. 6m a 2 ročnú. Ex požiadala o zvýšenie výživného na plnoleteho syna. Prešlo jej na 140 € mesačne + doplatenie 500 €. Mam v plane sa odvolat, nakoľko nemáme financie, ae sudca sa vyjadril, že som si nemal robiť ďalšie deti ak ich nemám ako zivit.. Musím od rozhodnutia platiť nové výživné? Je vhodné vyjadrenie súdu, že som si nemal robiť deti? Nie je to známka zaujatosti?
6,00 €
5. júla 2022
Mám jeden problém starám sa o pozemok po mojich starých rodičov čo som z dedila a jedna pani my napísala že aj ona je spolu vlastník ale ona má iné priezvisko ako je písané viete my poradiť ako mám postupovať
16,80 €
30. mája 2022
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Mám v opatere mamu, ktorá má diagnostikovanú ťažkú demenciu. Moje sestry s tým nesúhlasia a chcú matku umiestniť do DSS. Umožňujeme im návštevy v mojom dome. Ale majú pocit, že ja som im niečo dlžná. Stále sa mi vyhrážajú, že má udajú, že mi pošlú na kontrolu sociálku a podobne. Vraj je mojou povinnosťou sa im prispôsobovať ich návštevám. Som zamestnaná a v čase mojej pracovnej doby je pri máme opatrovateľka cez opatrovateľskú agentúru. Nechcem, aby som v dome mala toľko cudzích ľudí. Takže som chcela aby mi deň vopred dali vedieť, aby som si mohla zobrať voľno na ich návštevu ale ani to im nevyhovuje. Chcem sa opýtať, aké sú moje povinnosti voči mojim sestrám.
6,90 €
25. júla 2022
Dobrý deň. Zákazník vrátil firme tovar,firma vystavila dobropis,ktorý uhradila ale poslali sme väčšiu sumu omylom zákaznícke ako na dobropise, rozdiel je cez 2000€. Zákazníkneberie telefon,je povinny nám vrátiť peniaze,ale čo robiť keď to nespravi ?
14,55 €
25. júla 2022
Pracujem ako statutar a bola mi zverena platobna karta, kde figurujem ako disponent. V zmluve je “Ku dnu ukoncenia pracovného pomeru je zamestnanec povinny odovzdat'zamestnávatel'ovi vsetky jemu zverené, alebo pri vykone práce získané podklady, záznamy a iné pisomnosti, zverené prostriedky, materiál a iné hodnoty. Pokial porusením tejto povinnosti (a to aj ciastocnym) vznikne zamestnávatelovi akákolvek skoda, je zamestnanec povinny túto skodu uhradit' zamestnávatelov v plnom rozsahu.” Zamestnavatel odomna pozaduje tuto kartu a udaje do internet bankingu. Som povinny mu to odovzdat?
6,00 €
28. júla 2022
Dobrý deň, je obec povinná pri výstavbe novej kanalizácie vybudovať prípojku až ku hranici môjho pozemku? Môže byť kanalizačná prípojka na cudzom pozemku?
9,15 €
3. augusta 2022
Dobrý deň.Zaujíma ma aký je postup pri zanedbaní starostlivosti o blizku osobu.Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará.Ona sa sama o seba nedokáže už postarať.Navyše jej syn nechal prepísať byt na seba a pritom má množstvo exekúcii.Bojím sa,že by ten byt mohli prísť. Ďakujem velmi pekne
15,90 €
3. augusta 2022
Dobrý deň, prosím Vás o radu, s partnerkou nie sme zosobášení a máme jedno neplnoleté dieťa. Mám byt a dom, obidva bez ťarchy, som jediným vlastníkom. Dom som kúpil spolu s rodičmi, pričom sme sa dohodli že bývať budú v ňom oni ale napísaný bude na mňa (súrodencov nemám). Otázka je, čo by sa stalo ak by som ja zomrel skôr ako oni? Predpokladám že dedičom by bolo naše dieťa a do jeho plnoletosti by obidve nehnuteľnosti spravovala partnerka. Ako v takomto prípade zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti, resp. aspoň dom aj v prípade že by som ja zomrel skôr? Stačí zapísať do katastra právo doživotného užívania? Ďakujem
14,10 €
31. júla 2022
Dobrý deň,pracovala som na TPP,potom som išla na MD skončila mi, vrátila som sa na pár mesiacov do práce, ale už na polovičný úväzok, na základe ústnej dohody so zamestnávateľom, nemám o tom žiadny dodatok. Nič som nepodpísovala a vrátila som sa na RD. Prosím, ak sa budem chcieť vrátiť do práce po skončení RD, môžem žiadať späť svoju pozíciu, na TPP, alebo už mi je povinný vrátiť len polovičný úväzok?Môže mi navrhnúť aj inú pozíciu?V prípade, že pôjdem po RD na druhú materskú, bude sa mi znova pripočítavať dovolenka za každý rok na vyplatnej páske? Ďakujem