Môj syn dokončil vysokú školu a chcem zrušiť vyplácanie alimentov.

13. júla 2022
Právna poradňa>Všetky otázky>Môj syn dokončil vysokú školu a chcem zrušiť vyplácanie alimentov.>
Otázka
za 14,00 €do 12 hodín
Dobrý deň. Môj syn dokončil vysokú školu a chcem zrušiť vyplácanie alimentov. Jeho otec je čiastočný invalidný dôchodca(možno aj úplný - neviem, nie sme v kontakte). Keďže neplatil alimenty, tak som na neho uvalila exekúciu. Čiastku mu strhávala Sociálna poisťovňa z dôchodku. Po splatení exekúcie mu strhávali čiastku- výživné naďalej. Teraz to potrebujem zrušiť. Ako postupovať?
Odpoveď od:
JUDr. Kristína Geciová
Advokát
Hodnotenie klienta:
Dobrý deň, pokiaľ bola vyživovacia povinnosť k synovi určená súdom, je potrebné podať na súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti podľa ust. § 154 a nasl. zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok. Samotný návrh bude podávať Váš syn na miestne príslušný súd, ktorým je v zmysle zákona súd v obvode ktorého má Váš syn adresu trvalého pobytu. Obsahom návrhu na súd bude musieť byť okrem iného osvedčenie, resp. preukázanie že syn je schopný sa sám živiť. V zmysle ust. § 62 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine: „Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.“ Za moment zániku vyživovacej povinnosti sa v praxi súdov považuje spravidla prvé zamestnanie dieťaťa v podobe trvalého pracovného pomeru. Samotné ukončenie vysokej školy bez toho aby bolo dieťa schopné samo sa živiť preto nie je dôvodom na to, aby súd zrušil vyživovaciu povinnosť. Rozsudok súdu o zrušení vyživovacej povinnosti sa následne predloží súdnemu exekútorovi. S pozdravom JUDr. Geciová

Predchádzajúca otázka

Poprosím o vysvetlenie pojmu:Informácie na týchto internetových stránkach je možné využiť len pre osobnú potrebu.

Poprosím o vysvetlenie pojmu:Informácie na týchto internetových stránkach je možné využiť len pre osobnú potrebu.(telefónny zoznam.sk)Môžem v praxi použiť čísla organizovaným spôsobom, napr.na ponúkanie služieb/tovaru?

Ďalšia otázka

V katastri je evidovaný pozemok ktorý by mal patriť nám ale je evidovaný na iného vlastníka.

Dobrý deň, V katastri je evidovaný pozemok ktorý by mal patriť nám ale je evidovaný na iného vlastníka. zatiaľ čo máme kupnopredajnu zmluvu, ktorá je písaná na starého otca, kt už nežije ale všetok jeho majetok daroval mne. Je šanca, môžeme získať daný pozemok späť? Ak áno aka?
JUDr. Kristína Geciová
Advokát

Najnovšie otázky:

Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará

Dobrý deň.Zaujíma ma aký je postup pri zanedbaní starostlivosti o blizku osobu.Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará.Ona sa sama o seba nedokáže už postarať.Navyše jej syn nechal prepísať byt na seba a pritom má množstvo exekúcii.Bojím sa,že by ten byt mohli prísť. Ďakujem velmi pekne

Ako zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti.

Dobrý deň, prosím Vás o radu, s partnerkou nie sme zosobášení a máme jedno neplnoleté dieťa. Mám byt a dom, obidva bez ťarchy, som jediným vlastníkom. Dom som kúpil spolu s rodičmi, pričom sme sa dohodli že bývať budú v ňom oni ale napísaný bude na mňa (súrodencov nemám). Otázka je, čo by sa stalo ak by som ja zomrel skôr ako oni? Predpokladám že dedičom by bolo naše dieťa a do jeho plnoletosti by obidve nehnuteľnosti spravovala partnerka. Ako v takomto prípade zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti, resp. aspoň dom aj v prípade že by som ja zomrel skôr? Stačí zapísať do katastra právo doživotného užívania? Ďakujem

Idem sa rozvadzať trvaly pobyt mam v byte kde byva terajšia manželka teda byt je jej

Idem sa rozvadzať trvaly pobyt mam v byte kde byva terajšia manželka teda byt je na ňu napisany ja byvam v podnajme so synom a aj ten ma trvaly pobyt u nej mam nejaky narok na byvanie v tom byte alebo ona sa ma postarať o naše byvanie byt ziskala darovacou zmluvou od matky ktora tam stale byva

je možné využívať historické heslá a autentické obrázky, na produktoch, ktoré sa následne distribuujú za účelom zisku

Dobrý deň, zaujímalo by ma či je možné využívať historické heslá a autentické obrázky (pr. Nežná revolúcia- fotky a heslá), na produktoch, ktoré sa následne distribuujú za účelom zisku? Teda, môže spoločnosť zarábať na pr. tričkách s heslom- "Máme holé ruce" alebo na internete dostupnou fotkou z toho obdobia? A ako je to pri iných udalostiach?

Byt je skolaudovaný avšak ParkStatie Nie

Kupa bytu + parkovacieho státia. Byt je skolaudovaný avšak ParkStatie Nie. Byt aj ParkStatie je na jednej zmluve o dielo pričom tretia splatka je podmienená kolaudaciou. Aby sa uvolnilo cerpanie na byt v banke je potrebné zaplatit PS skor ako banka uvolni peniaze za byt. Ako postupovat ak zaplatim vopred aby som bol chraneny.

po skončení RD, môžem žiadať späť svoju pozíciu, na TPP, alebo už mi je povinný vrátiť len polovičný úväzok?

Dobrý deň,pracovala som na TPP,potom som išla na MD skončila mi, vrátila som sa na pár mesiacov do práce, ale už na polovičný úväzok, na základe ústnej dohody so zamestnávateľom, nemám o tom žiadny dodatok. Nič som nepodpísovala a vrátila som sa na RD. Prosím, ak sa budem chcieť vrátiť do práce po skončení RD, môžem žiadať späť svoju pozíciu, na TPP, alebo už mi je povinný vrátiť len polovičný úväzok?Môže mi navrhnúť aj inú pozíciu?V prípade, že pôjdem po RD na druhú materskú, bude sa mi znova pripočítavať dovolenka za každý rok na vyplatnej páske? Ďakujem

Podobné otázky

6,90 €
26. mája 2022
Chcem sa spýtať, či je zrušenie BSM trvalé. S manželom sme zrušili BSM asi pred 20 rokmi, lebo začal podnikať. Ako súkromná osoba v čase podnikania mal však nejaké dlhý, ktoré ešte nie sú doteraz vysporiadané. Teraz však už nepodniká.
6,00 €
10. júna 2022
Dobrý Deň, Chcel by som sa opýtať ktoré označenie z voľných živností mám vybrať aby som mohol oficiálne robiť stávkové poradenstvo? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
10,40 €
22. júna 2022
Dobrý deň, mám tu zákon 103/1950 Sb. Tento sa mal rušiť k 1.1.1956 /51/1955 Sb,/ Takto som si to našla na internete. Pod akým číslom paragrafu bol teda zrušený ? Jedná sa o to, čím bol zákon 103/1950 Sb.zrušený. Ďakujem
do 12 hodín
6,45 €
14. júna 2022
Dobrý deň, som učiteľ, môžem nahrávať pracovnú poradu v škole - a) bez oznámenia, b) s oznámení, že nahrávam? Alebo musím mať súhlas prítomných, aby bola nahrávka legálna? Nahrávať chcem kvôli šikanovaniu učiteľov riaditeľom na poradách.
22,65 €
14. júna 2022
Dobry den, chcel by som Vas poprosit o radu, resp. informaciu, ci exekutorsky urad kona zakonne? Od roku 2016 som bol povinny (na zaklade rozhodnutia sudu) platiti vyzivne na syna. V polovici roku 2017 som z dovodu straty zamestnania neplatil 5-mesiacov vyzivne, na zaklade coho ma matka dietata dala na exekuciu. Celu dlznu ciastku som zaciatkom roka 2019 exekucnemu uradu uhradil, a dalej som platil vyzivne. (Od exekutorskeho uradu som v roku 2018 nedostal ziadne vyrozumenie, ze exekucia z roku 2017 bola ukoncena, alebo "uzavreta") Od mesiaca 11/2021 syn byva, resp. zije nepretrzite u mna, podal som navrh na zmenu UPP a vyzivneho,(tzn. vyzivne som prestal platit) , sud zatial nerozhodol(ani nevytycil pojednavanie),avsak pred par dnami ma prekvapilo, ze mi od exekutorskeho_uradu prisiel dokument - s cislom exekucneho konania z roku 2017 poziadavka na uhradu vyzivneho od mesiaca 11/2021 do dnesneho dna. Prosim Vas o informaciu, ci exekutorsky_urad kona zakonne, ked plne uhradenu exekuciu z roku 2017 pouziva v roku 2022 ? (na vymahanie "vyzivneho, pricom doslo k podstatnej zmene v pomeroch"). dakujem
30,75 €
13. júna 2022
Dobrý deň, rada by som sa s Vami poradila vo veci vymáhania požičaných peňazí môjmu známemu. Prvá pôžička bola v roku 2015. Nasledovali ďalšie pôžičky. Medzi tými pôžičkami mi vrátil sumu 2500 eur, ale po vrátení si aj ďalšie požičal, s tým, že sme uzatvorili dohodu, tu mám na facebooku, kde sme si určili termín, sám ho navrhol, a to že do 30. 06. 2019 mi vráti 7000 eur + ak to nestihne, zaplatí mi úroky z omeškania. Momentálne býva v podnájme so ženou + staršie dieťa navštevuje škôlku, on je zamestnaný na TPP, zarába možno cca 1000 eur v čistom. V týchto dňoch s ním chcem spísať ,,uznanie dlhu´´ a ,,notársku zápisnicu´´ u notára. S notárskou zápisnicou to je väčšia istota a predpríprava na exekúciu? Do uznania dlhu mi navrhuje mesačnú splátku 300 eur. Že si dokáže este nejak privyrobiť,no neverím, že to dokáže každý mesiac zrealizovať. 1. Neviem, ako sa mám k tomu postaviť. Ako ošetriť tie peniaze? Nakoľko to trvá už dlhšie+zrejme ešte bude, som z toho nešťastná+ celkova inflacia na trhu. 2. Ak by nedodržal podpísané uznanie dlhu, tým pádom by to mohlo ísť na exekúciu. A čo, keď on potom vyhlási osobný bankrot,napr. v prípade, že mu pribudne ešte ďalšia exekúcia? + aj možno nejaké má. 3. Počítajú sa úroky z omeškania tak, že k sume 7000 eur, ktorú mi mal dať ku 30. 06. 2019, sa pripisuje 5 percent z požičanej sumy každý rok? Čiže už teraz by som teoreticky mohla dať do uznania dlhu sumu 8050 eur k tomuto času? 4. Alebo mám zvoliť úplne inú cestu vymáhania? Peniaze boli požičané kombinovane, niečo poslané cez účet, niečo dane do rúk (tu nemám svedkov). Ďakujem S pozdravom a prianím pekného dňa.
14,45 €
30. júna 2022
Dobrý deň. Bola mi zrušená stará exekúcia na základe zákona č. 233/2019 Z. Chcem sa spýtať ak chcem vyrovnať oprávnenému dlh (istinu), aby znova nepodal exekučné konanie má oprávnený nárok aj na zaplatenie súdnych trov a úroky zo zastavanej exekúcie? Alebo sa to všetko zrušilo so zrušením exekúcie a musím zaplatiť iba dlžnú sumu (istinu) ? Ak áno poprosím aj o paragraf podľa , ktorého mám problém riešiť
do 12 hodín
9,95 €
29. júna 2022
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť vo veci kúpno-predajnej zmuvy za predaj bytu, aké sú nevýhody pre predávajúceho, teda mňa.
do 12 hodín
40,50 €
25. júla 2022
Dobry deň. Prosím vás viete mi poradiť a zistiť právoplatnosť dokumentu UK? Bojím sa,že ma chce jedna osoba okradnuť.
do 6 hodíns prílohami
18,15 €
21. júla 2022
Dobrý deň prajem. Mám otázku, môj brat sa celé roky nezaujímal, ani nestaral o našu mamičku. Keď zomrela, neprišiel ani na pohreb, hoci vedel kedy sa bude konať. Na dedičské konanie prišiel. Nevidedili sme ho. Teraz ja , ako jej dcéra vybavujem pre našu mamičku pomník. Sme traja súrodenci. Je potrebné sa zložiť a každý by mal doplatiť finančnú čiastku. Brata som vyrozumela sms kami, že je potrebné mi poslať peniaze .Peniaze mi neposlal, a ani mi nedvíha telefón.Chcem, aby aj on finanče prispel na mamičkin pomník .Dedičstvo zobral, hoci si ho nezaslúžil. Keď mi nepošle peniaze na pomník, je možné túto finančnú čiastku nejakým spôsobom vymáha? Napríklad súdne. Máte s takouto situáciu skúsenosti. Ako mám v danej situácii postupovať, ako mám OD NEHO vymáhať peniaze? Za skoré vyrozumenie ĎAKUJEM.
9,95 €
26. júla 2022
Chcela by som sa opytat ci moze priatel zmenit prideleneho advokata za ineho prideleneho nakolko pravnika co ma nic prenho nerobi ani sa onho nezaujima
do 12 hodín
6,90 €
26. júla 2022
Po prečítaní obč. zákonníka, zákona o vlastníctve bytov, aj vyhlášky o prípustných hodnotách hluku, chcem sa opýtať, či existuje nejaký zákon, alebo odporúčanie, kedy vykonávať hlučné domáce práce v paneláku, príp. stavebné práce. Ďakujem.
10,40 €
28. júla 2022
Mala som dlh voči spoločnosti ktorý som uhradila mam aj potvrdenie ktoré som im zasiela avšak spoločnosť má neustále obťažuje že dlh nie je uhradený. Ako môžem postupovať aby konečne uznali úhradu môjho dlhu?
do 12 hodín
9,15 €
2. augusta 2022
Dobrý deň, zaujímalo by ma či je možné využívať historické heslá a autentické obrázky (pr. Nežná revolúcia- fotky a heslá), na produktoch, ktoré sa následne distribuujú za účelom zisku? Teda, môže spoločnosť zarábať na pr. tričkách s heslom- "Máme holé ruce" alebo na internete dostupnou fotkou z toho obdobia? A ako je to pri iných udalostiach?