2022 v Galante uvedený pobyt na adrese tejto nehnuteľnosti bez toho, aby mu ostatní spoluvlastníci podpísali

25. júla 2022
Právna poradňa>Všetky otázky>2022 v Galante uvedený pobyt na adrese tejto nehnuteľnosti bez toho, aby mu ostatní spoluvlastníci podpísali>
Otázka
za 11,30 €do 12 hodín
Spoluvlastník nehnuteľnosti, žijúci v zahraničí má na novom občianskom preukaze v Galante uvedený pobyt na adrese tejto nehnuteľnosti bez toho, aby mu ostatní spoluvlastníci podpísali povolenie na trvalý pobyt. Čo robiť, ako zrušiť tento trvalý pobyt?
Odpoveď od:
JUDr. Natália Gabrišová
Advokát
Dobrý deň, spoluvlastník nehnuteľnosti nepotrebuje súhlas ostatných spoluvlastníkov nehnuteľnosti so zriadením trvalého pobytu na adrese nehnuteľnosti. Vyplýva to z ust. § 3 ods. 8 písm. d) bod 1. zák. č. 500/2004 Z.z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky (ďalej aj "zák. č. 500/2004 Z.z.") v zmysle ktorého: " Občan je povinný pri hlásení trvalého pobytu predložiť písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti s údajmi podľa § 4 ods. 6 písm. a nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme; toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka." Trvalý pobyt spoluvlastníkovi nehnuteľnosti nie je možné zrušiť, nakoľko z titulu vlastníctva k nehnuteľnosti, má každý zo spoluvlastníkov užívacie právo k nehnuteľnosti (§ 7 zák. č. 500/2004 Z.z.). To, že sa spoluvlastník nehnuteľnosti zdržiava v zahraničí, nie je dôvod na zrušenie jeho trvalého pobytu na adrese nehnuteľnosti. S pozdravom, JUDr. Natália Gabrišová, advokát

Predchádzajúca otázka

Rád by som začal podnikať s predajom vodky ako vlastnej značky pre veľkoobchody

Dobrý deň, rád by som sa spýtal otázku ohľadom predaju alkholických nápojov. Rád by som začal podnikať s predajom vodky ako vlastnej značky pre veľkoobchody. Jedná sa o to, že sa neviem nikde dopracovať k tomu akú daň treba odvádzať zo zisku , keď ide o nákup od výrobcu alkoholu pre nás ako značku, ktorá ju odkúpi a predá ďalej už pod vlastným brandingom. Ide o 40% obsahu alkoholu (vodka). Bol by som rád za všetky info ohľadom daní atď. Ďakujem a prajem pekný deň.

Ďalšia otázka

Zamestnavatel odomna pozaduje zverenú kartu a udaje do internet bankingu. Som povinny mu to odovzdat?

Pracujem ako statutar a bola mi zverena platobna karta, kde figurujem ako disponent. V zmluve je “Ku dnu ukoncenia pracovného pomeru je zamestnanec povinny odovzdat'zamestnávatel'ovi vsetky jemu zverené, alebo pri vykone práce získané podklady, záznamy a iné pisomnosti, zverené prostriedky, materiál a iné hodnoty. Pokial porusením tejto povinnosti (a to aj ciastocnym) vznikne zamestnávatelovi akákolvek skoda, je zamestnanec povinny túto skodu uhradit' zamestnávatelov v plnom rozsahu.” Zamestnavatel odomna pozaduje tuto kartu a udaje do internet bankingu. Som povinny mu to odovzdat?
JUDr. Natália Gabrišová
Advokát

Najnovšie otázky:

ako mám postupovať ak som stratila právoplatný rozsudok o rozvode

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ako mám postupovať ak som stratila právoplatný rozsudok o rozvode a potrebujem tento rozsudok preukázať na úrade. Kde napísať žiadosť, kde ho podať akým spôsobom aby mi ho nanovo vydali? Ďakujem pekne

potreboval by som podať žalobu na sud voči zamestnávateľovi.

Dobry deň prosím vás potreboval by som podať žalobu na sud voči zamestnávateľovi. Pričom som písal odvolanie a neprešlo to a posledný doklad čo došiel už sa nedá odvolať. Uvádza sa že toto odvolanie je preskúmateĺné sudom. chcem sa spitat či sa to dá napadnut na sud alebo je to tam určitá doba alebo sa to dá aj po nie jakej dobe pricom to bolo vypracované a mne to bolo doporučene cca do 3 dni. za vašu odpoveď vopred pekne ďakujem.

Mám pozemok na ktorom som chcel stavať lenže starosta mi povedal že trebalo vravieť skôr.

Zdravým jedná sa o územný plán obce ktorýsa konal pred rokom.Mám pozemok na ktorom som chcel stavať lenže starosta mi povedal že trebalo vravieť skôr ako to pripravoval lebo v uzem.plane není zakreslena výstavba na tomto pozemku. Je možnosť to nejakym doplnkom alebo zmenou poriešiť? Dakujem

ako môžem partnera spraviť tiez majiteľom bytu?

Dobrý deň, Prosím nadobudla som byt počas partnerstva. S partnerom nie sme stále manželia ale už čakáme dieťa. Prosím ako môžem partnera spraviť tiez majiteľom bytu?

Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará

Dobrý deň.Zaujíma ma aký je postup pri zanedbaní starostlivosti o blizku osobu.Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará.Ona sa sama o seba nedokáže už postarať.Navyše jej syn nechal prepísať byt na seba a pritom má množstvo exekúcii.Bojím sa,že by ten byt mohli prísť. Ďakujem velmi pekne

Ako zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti.

Dobrý deň, prosím Vás o radu, s partnerkou nie sme zosobášení a máme jedno neplnoleté dieťa. Mám byt a dom, obidva bez ťarchy, som jediným vlastníkom. Dom som kúpil spolu s rodičmi, pričom sme sa dohodli že bývať budú v ňom oni ale napísaný bude na mňa (súrodencov nemám). Otázka je, čo by sa stalo ak by som ja zomrel skôr ako oni? Predpokladám že dedičom by bolo naše dieťa a do jeho plnoletosti by obidve nehnuteľnosti spravovala partnerka. Ako v takomto prípade zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti, resp. aspoň dom aj v prípade že by som ja zomrel skôr? Stačí zapísať do katastra právo doživotného užívania? Ďakujem

Podobné otázky

0,00 €
17. mája 2022
Dobry den, stryko mi chce darovat auto. Musi byt niektory z podpisov v darovacej zmluve notarsky overeny? Plati sa dan po darovani?
0,00 €
20. júna 2022
Zdravím, plánujem kupovať nehnuteľnosť v Košiciach a s tým bude určite spojená hypotéka a podpis rôznych dokumentov. Chcel by som sa informovať, či sa viem pred podpisom poradiť s vami - ako nestrannou inštitúciou - aby nevznikol nejaký problém a nepodpísal by som niečo pre mňa výrazne nevýhodné. Taktiež za každú radu, na čo si mám dať už teraz pozor, som vďačný.
12,75 €
22. júna 2022
Hľadala som si podnájom na polroka v Portugalsku. Komunikácia s prenajímateľom bytu bola cez mailové správy. Poslal mi fotky bytu a podpísali sme obaja aj zmluvu, ktorú mi poslal. Vyzeralo to dôveryhodne, tak som mu poslala peniaze za prvý mesiac a depozit (spolu 750eur), aby mi mohol rezervovať izbu. Posledný mail, ktorý od neho mám hovorí, že keď prejde platba, ozve sa mi. Odvtedy na moje správy nereaguje. Už to je vyše 3 týždňov. Mojím cieľom je hlavne zistiť, či je zmluva, ktorú mám, platná alebo nie.
33,95 €
17. júna 2022
Dobrý deň prajem. Prosím o radu ako postupovať. Predali sme nehnuteľnosť - RD kúpnou zmluvou podpísanou v auguste 2020. Nehnuteľnosť sme uvoľnili v septembri 2020. Kupca nám do dnešného dňa nevyplatil predajnú cenu nehnuteľnosti. V decembri 2021 sme mu odovzdali výzvu na vysťahovanie, no stále nehnuteľnosť obýva. Vyhovára sa na to, že peniaze má v zahraničí a nevie ich dostať na Slovensko. Stále sme boli ochotní čakať, nakoľko nám prisľúbil odškodné. Máme syna ZŤP, dom sme predávali kvôli potrebám na jeho starostlivosť. Na internete sme našli niekoľko súdnych sporov o neplatení záväzkov, ktoré sa vzťahujú k jeho osobe a jeho manželke. Takže sme sa pravdepodobne stali obeťami podvodu. Prosíme o radu ako postupovať... Žaloba na vypratanie? a Oznámenie skutočností o spáchania trestného činu?
do 6 hodín
0,00 €
4. júla 2022
Dobry den, kupil som byt, je na mna napisany v katastri, som jediny vlastnik. Podla zmluvy uz davno predosly majitel nema mat trvaly pobyt u mna, nechce sa odhlasit a argumentuje s tym, ze trvaly pobyt ma len informacny charakter a nech pockam, kym sa mu vyriesi nova bytova situacia. Je to tak, ze mi s tym nehrozia ziadne rizika?
8,70 €
28. júla 2022
Dobrý deň,mám možnosť rozbehnúť podnikanie,ktoré by fungovalo cca takto:Podpísal by som s miestnou pekárňou zmluvu a moji zamestanci by tam chodili robiť pomocné pekárske práce,napr.skladanie pečiva do bedničiek,balenie atd.Problém je že neviem čo si dať do predmetu činnosti aby to bolo právne ok /z voľných živností/.Ďakujem
8,70 €
20. júla 2022
Dobrý deň!Sme traja spoluvlastníci dedičstva. Dvaja najväčší spoluvlastníci chceme dedičstvo predať,na ktorom je nehnuteľnosť a záhrada. Spoluvlastníčka s najmenším podielom bráni predaju a nasťahovala tam svoju mamu a brata bez nášho súhlasu. Trvalý pobyt tam nema nikto.Ako mame postupovať,aby sme mohli dedičstvo predať?Ďakujem.
15,90 €
3. augusta 2022
Dobrý deň, prosím Vás o radu, s partnerkou nie sme zosobášení a máme jedno neplnoleté dieťa. Mám byt a dom, obidva bez ťarchy, som jediným vlastníkom. Dom som kúpil spolu s rodičmi, pričom sme sa dohodli že bývať budú v ňom oni ale napísaný bude na mňa (súrodencov nemám). Otázka je, čo by sa stalo ak by som ja zomrel skôr ako oni? Predpokladám že dedičom by bolo naše dieťa a do jeho plnoletosti by obidve nehnuteľnosti spravovala partnerka. Ako v takomto prípade zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti, resp. aspoň dom aj v prípade že by som ja zomrel skôr? Stačí zapísať do katastra právo doživotného užívania? Ďakujem
11,75 €
2. augusta 2022
Idem sa rozvadzať trvaly pobyt mam v byte kde byva terajšia manželka teda byt je na ňu napisany ja byvam v podnajme so synom a aj ten ma trvaly pobyt u nej mam nejaky narok na byvanie v tom byte alebo ona sa ma postarať o naše byvanie byt ziskala darovacou zmluvou od matky ktora tam stale byva
do 12 hodín