A chcem vedieť či môžem s deťmi vycestovať za hranice bez jeho súhlasu

16. júna 2022
Právna poradňa>Všetky otázky>A chcem vedieť či môžem s deťmi vycestovať za hranice bez jeho súhlasu>
Otázka
za 6,90 €
Som rozvedená mám tri deti( zverené mne)ex mi posiela peniaze na účet vedený na jeho meno,ma číslo môjho účtu ale odmieta mi tam poslať výživné. Ako to môžem riešiť? A chcem vedieť či môžem s deťmi vycestovať za hranice bez jeho súhlasu. On žije v DE.
Odpoveď od:
JUDr. Kristína Geciová
Advokát
Hodnotenie klienta:
Dobrý deň, pokiaľ súd v rozsudku o rozvode manželstva určil, že otec je povinný uhrádzať výživné k rukám matky, je bývalý manžel povinný tak robiť na Vami určený bankový účet, prípadne bankový účet určený priamo v rozsudku súdu. Ak tak bývalý manžel nepostupuje je potrebné ho na to vyzvať (najlepšie písomne pod hlavičkou advokáta) a pokiaľ napriek výzve odmieta uhrádzať výživné na Váš účet je potrebné vec riešiť súdnou cestou. Čo sa týka vycestovania do zahraničia s maloletými deťmi nakoľko rodičovské práva a povinnosti prislúchajú obom rodičom je potrebné, aby ste bývalého manžela oboznámili so zámerom vycestovať s deťmi do zahraničia a vyžiadali si jeho súhlas, a to optimálne v písomnej podobe. V prípade ak by bývalý manžel s vycestovaním nesúhlasil môžete sa v tejto veci obrátiť na súd aby ten v tejto veci rozhodol, a to v súlade s ust. § 35 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine podľa ktorého: „ Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.“ Záverom si Vás dovoľujem upozorniť na to, že pokiaľ by ste s deťmi vycestovali bez súhlasu bývalého manžela Vaše konanie môže byť kvalifikované ako trestný čin únosu podľa ust. § 210 Trestného zákona. S pozdravom JUDr. Geciová

Predchádzajúca otázka

Máme v užívaní pozemky,ktoré ale nie sú naše

dobrý deň.Máme v užívaní pozemky,ktoré ale nie sú naše. 3/5 pozemkov je vo vlastníctve SR.O pozemky sa,ale staráme my,kedže nám ich dalo do užívania družstvo pred cca 50rokmi.Chceli by sme získať tento podiel formov vydržania, ale najskôr by sme chceli vedieť, či sa do vôbec dá.No a ďalšia otázka je, či je u vás môžné dať si spísať takéto podanie.Ďakujem

Ďalšia otázka

Kupca nám do dnešného dňa nevyplatil predajnú cenu nehnuteľnosti.

Dobrý deň prajem. Prosím o radu ako postupovať. Predali sme nehnuteľnosť - RD kúpnou zmluvou podpísanou v auguste 2020. Nehnuteľnosť sme uvoľnili v septembri 2020. Kupca nám do dnešného dňa nevyplatil predajnú cenu nehnuteľnosti. V decembri 2021 sme mu odovzdali výzvu na vysťahovanie, no stále nehnuteľnosť obýva. Vyhovára sa na to, že peniaze má v zahraničí a nevie ich dostať na Slovensko. Stále sme boli ochotní čakať, nakoľko nám prisľúbil odškodné. Máme syna ZŤP, dom sme predávali kvôli potrebám na jeho starostlivosť. Na internete sme našli niekoľko súdnych sporov o neplatení záväzkov, ktoré sa vzťahujú k jeho osobe a jeho manželke. Takže sme sa pravdepodobne stali obeťami podvodu. Prosíme o radu ako postupovať... Žaloba na vypratanie? a Oznámenie skutočností o spáchania trestného činu?
JUDr. Kristína Geciová
Advokát

Najnovšie otázky:

ako mám postupovať ak som stratila právoplatný rozsudok o rozvode

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ako mám postupovať ak som stratila právoplatný rozsudok o rozvode a potrebujem tento rozsudok preukázať na úrade. Kde napísať žiadosť, kde ho podať akým spôsobom aby mi ho nanovo vydali? Ďakujem pekne

potreboval by som podať žalobu na sud voči zamestnávateľovi.

Dobry deň prosím vás potreboval by som podať žalobu na sud voči zamestnávateľovi. Pričom som písal odvolanie a neprešlo to a posledný doklad čo došiel už sa nedá odvolať. Uvádza sa že toto odvolanie je preskúmateĺné sudom. chcem sa spitat či sa to dá napadnut na sud alebo je to tam určitá doba alebo sa to dá aj po nie jakej dobe pricom to bolo vypracované a mne to bolo doporučene cca do 3 dni. za vašu odpoveď vopred pekne ďakujem.

Mám pozemok na ktorom som chcel stavať lenže starosta mi povedal že trebalo vravieť skôr.

Zdravým jedná sa o územný plán obce ktorýsa konal pred rokom.Mám pozemok na ktorom som chcel stavať lenže starosta mi povedal že trebalo vravieť skôr ako to pripravoval lebo v uzem.plane není zakreslena výstavba na tomto pozemku. Je možnosť to nejakym doplnkom alebo zmenou poriešiť? Dakujem

ako môžem partnera spraviť tiez majiteľom bytu?

Dobrý deň, Prosím nadobudla som byt počas partnerstva. S partnerom nie sme stále manželia ale už čakáme dieťa. Prosím ako môžem partnera spraviť tiez majiteľom bytu?

Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará

Dobrý deň.Zaujíma ma aký je postup pri zanedbaní starostlivosti o blizku osobu.Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará.Ona sa sama o seba nedokáže už postarať.Navyše jej syn nechal prepísať byt na seba a pritom má množstvo exekúcii.Bojím sa,že by ten byt mohli prísť. Ďakujem velmi pekne

Ako zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti.

Dobrý deň, prosím Vás o radu, s partnerkou nie sme zosobášení a máme jedno neplnoleté dieťa. Mám byt a dom, obidva bez ťarchy, som jediným vlastníkom. Dom som kúpil spolu s rodičmi, pričom sme sa dohodli že bývať budú v ňom oni ale napísaný bude na mňa (súrodencov nemám). Otázka je, čo by sa stalo ak by som ja zomrel skôr ako oni? Predpokladám že dedičom by bolo naše dieťa a do jeho plnoletosti by obidve nehnuteľnosti spravovala partnerka. Ako v takomto prípade zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti, resp. aspoň dom aj v prípade že by som ja zomrel skôr? Stačí zapísať do katastra právo doživotného užívania? Ďakujem

Podobné otázky

9,60 €
16. mája 2022
Na portáli *** som chcel kúpiť zdravotnícky prístroj v cene 1050 Eur aj s dopravou. Peniaze som poslal na podvodníkov účet do nemecka a odvtedy sa už neozýva. Písal som aj do jeho banky, ale tá môže poskytnúť info len v súčinnosti s políciou. Takže mám jeho číslo účtu, telefónne číslo a meno ak je pravé a ešte profilové foto. *** za to nezodpovedá keďže platba nešla cez nich
9,15 €
18. mája 2022
Môže obec do zmluvy dať podmienku k prevzatiu prístupovej cesty od developera , že ju prevezme vtedy , keď sa prihlási k trvalému pobytu 51% obyvateľov? Pri zmene záložného práva z rodičovského domu na náš nový dom mi banka z tohoto dôvodu odmieta dať súhlas o túto zmenu.Čo mám urobiť, aby som tento súhlas dostala a rrodičovský dom zbavila ťarchy.Ďakujem
6,00 €
19. mája 2022
Dobrý deň, som opatrovníkom brata ZŤP, ktorý je momentálne ubytovaný v DSS. Brat je vlastníkom auta. Môžem používať toto auto? Štátny príspevok bol poskytnutý v roku 2005.
13,20 €
7. júna 2022
Dobrý večer, mam 18 r. Syna, platil som výživné z minimálnej mzdy 100 € mesačne. Teraz som čiastočný invalid a mam ženu na rodičovskom a 2.dalsie deti.. 6m a 2 ročnú. Ex požiadala o zvýšenie výživného na plnoleteho syna. Prešlo jej na 140 € mesačne + doplatenie 500 €. Mam v plane sa odvolat, nakoľko nemáme financie, ae sudca sa vyjadril, že som si nemal robiť ďalšie deti ak ich nemám ako zivit.. Musím od rozhodnutia platiť nové výživné? Je vhodné vyjadrenie súdu, že som si nemal robiť deti? Nie je to známka zaujatosti?
18,05 €
9. júna 2022
Dobrý deň, poprosím Vás o radu: sme bezdetní manželia, manžel čaká dieťa s inou ženou, slobodnou. Situácia sa vyvinula tak, že dotyčná zvažuje, že sa dieťaťa ešte pred narodením vzdá a dieťa bude mať uvedeného v rod.liste len otca. Chcem sa opýtať, ak budú na to priaznivé podmienky, či si ja môžem následne toto manželovo dieťa osvojiť, ak budeme žiť naďalej ako manželia v spoločnej domácnosti? Po akom čase môžem žiadať o osvojenie? Musí sa k tomu vyjadriť aj daná žena, teda matka dieťaťa? Lisil by sa postup, ak by sa dieta narodilo mimo SR?Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.
do 12 hodín
6,45 €
14. júna 2022
Dobrý deň, som učiteľ, môžem nahrávať pracovnú poradu v škole - a) bez oznámenia, b) s oznámení, že nahrávam? Alebo musím mať súhlas prítomných, aby bola nahrávka legálna? Nahrávať chcem kvôli šikanovaniu učiteľov riaditeľom na poradách.
0,00 €
17. júna 2022
Dobrý deň, Predal som motocykel. Vypísali sme kúpnopredajnú zmluvu, ja som dal novému majiteľovi motocykel a doklady, on mi dal peniaze. Nový majiteľ mi odmieta poslať splnomocnenie na prepis vozidla. Ako by som mal postupovať?
10,95 €
20. júna 2022
Dobry den, chcem sa pokusit kupit pozemok vedeny ako orna poda. Na liste vlastnictva figuruje clovek, ktory uz velmi dlho nezije, no z nejakeho dovodu nebol tento pozemok prepisany na jeho dedicov. Da sa zistit, preco sa to na nikoho este neprepisalo? Viem sa vobec dostat k osobam, ktore by mali dedit a ich kontaktnym udajom? Ak by niekto z nich suhlasil s predajom, viem uz teraz kupit nejaku pomerovu cast? Dakujem
10,85 €
28. júna 2022
Dobrý deň, Bývam v bytovom dome s piatimi bytmi. Chcel by som si dorobiť závesný balkón s tým, že technicky je to možné. Nemám nadpolovičnú väčšinu súhlasu majiteľov bytov, sme 2 z 5. Mám nejaké právne možnosti, aby som si ho mohol dorobiť? Ďakujem.
do 12 hodín
6,00 €
1. júla 2022
Dobrý deň mám v striedavej starostlivosti dcéru a chcem s nou ísť na dovolenku do zahraničia ale môj ex manžel my to nechce dovoliť chcem sa opýtať ci potrebujem jeho oficiálny súhlas alebo stačí keď mu to oznámim.
10,85 €
22. júla 2022
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. vložila som inzerciu práce cez stranku kde maju v cenniku uvedene, ze 1 inzerat je zadarmo. zrazu mi dosla faktura na 59 eur, a odmietam ju zaplatit. viem poslat fa ako prilohu. dakujem za radu.
do 12 hodín
6,00 €
5. augusta 2022
Dobrý deň, Prosím nadobudla som byt počas partnerstva. S partnerom nie sme stále manželia ale už čakáme dieťa. Prosím ako môžem partnera spraviť tiez majiteľom bytu?