Štítok: zamestnávateľ

9,95 €
24. októbra 2022
Dobrý deň, má zamestnávateľ právo kontaktovať moju všeobecnú lekárku počas mojej PN a pýtať sa jej na opodstatnenosť mojej PN a na môj zdravotný stav??
do 12 hodín
6,00 €
17. októbra 2022
zamestnavatel mi dlzi mzdu za 4mesiace,ako postupovat?
19,85 €
13. októbra 2022
Dobrý deň. Mam na Vás prozbu o radu. Keď mi posudkovy lekár ktorého má zamestnávateľ potvrdil posudok o zdravotnej starostlivosti ako dlhodobo nespôsobilý na výkon posudzovanej práce. Chcem sa opýtať ak mi chce dať zamestnávateľ výpoveď na podklade lekárskeho posudku či mám nárok na výpovednú dobu. Ak áno na akú či 1,2 alebo 3 mesačnú ak vo firme pracujem 15 rokov. A ešte by som chcela vedieť ak mám nárok na výpovednú dobu a zamestnávateľ nemá pre mňa inú náhradnú prácu či mám nárok na prekážky v práci počas výpovednej doby, alebo má zamestnávateľ nárok mi dať okamžitú výpoveď bez výpovednej doby. Za informácie vám veľmi pekne ďakujem s pozdravom
do 12 hodín
8,70 €
28. septembra 2022
Dobrý deň, Rada by som vedela, či zamestnávateľ, kt. vyhlásil konkurz, ma môže prepustiť ak som tehotná, písomne to bolo oznámené a nie som v skúšobnej dobe. 1. Ak by zostala časť prevádzky dočasne fungovať, musí ma tam preradiť a ja musím pozíciu prijať? 2. Ak by hromadne prepúšťal všetkých, čo v mojom prípade? Ďakujem
13,10 €
27. septembra 2022
Dobrý deň, som zriaďovateľka súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva, čo je neštátne školské zariadenie, zaradené do siete školských zariadení SR. Mojou otázkou je, či môžem ustanoviť svojím zamestnávateľom týždenný pracovný čas v rozsahu 37,5 h napriek tomu, že nemáme kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa? Dakujem
do 12 hodín
51,05 €
21. septembra 2022
Dobre rano, byvala priatelka podala na mna trestne oznamenie koli tomu ze som zdielal na Facebooku jej fotky a spravy ktore mi posielala, nikde som neuvadzal jej meno a ked niekde bolo tak som ho zaškrtal tak isto na fotkach som farbou zatrel oci. Tiez som dostal z advokatskej kancelarie vyzvu na upustenie od neopravneneho zasahu do sukromia a nakladania s osobnymi udajmi. Bol som uz aj na vysluch na policii. Tak isto som pred dvoma mesiacmi anonymne kontaktoval socialny urad pretoze slecna bije svojho syna. A tiez som si zistoval ci slecna opravnene byva v mestskom socialnom byte kedze bol prideleny jej matke ktora tam nebyva. Vraj to bolo presetrene a nebolo to potvrdene takze sa jedna z mojej strany o neopraneny zasah do osobnych prav klientky. Navstivil ma byvalej priatelky zamestnavatel a povedal mi ze moja byvala sa chce zmierit a ze zrusi zalobu ze mam na policii povedat ze ja sa s byvalou ktora ma zaluje dohodnem ze vsetko je ok.... Tak isto ma kontaktoval cez instagram a stale to tvrdi no moja byvala (zalobkyna) mi poslala spravu ze tu zalobu podala aj s jej zamestnavatelom!!! Takze mam pocit ze ma teraz oklamali.
do 12 hodíns prílohami
6,00 €
20. septembra 2022
Dobrý deň Dala som výpoveď v práci. Zamestnávateľ výpoveď prijal a stanovil 3 mesačnú výpovednú dobu. Môže zamestnávateľ ukončiť túto dobu aj skôr? Aj keď som výpoveď dala ja?
15,45 €
26. augusta 2022
Dobrý deň. Momentálne som na materskej dovolenke. Prišla mi výpoveď od môjho zamestnávateľa z organizačných dôvodov podľa §63 ods. 1 písm. a). Vo výpovedi je ze zamestnavatel nemá možnosť ponúknuť v mieste výkonu práce podľa pracovnej zmluvy žiadnu inú pracovnú pozíciu. V pracovnej zmluve mam: miesto výkonu práce bude prevádzkareň zamestnavatela:(mesto kde pracujem), ktorá bude pravidelným pracoviskom zamestnanca, a na základe rozhodnutia zamestnávateľa aj ďalšie jeho prevádzkarne. Moja otázka je ako ďalej postupovať v prípade ze s dannou výpoveďou nesúhlasím. Zamestnávateľ má ďalšie iné prevádzkarne v inych mestách. Ďakujem.
10,95 €
15. augusta 2022
Dobrý deň, som ako tehotná v ochrannej lehote a chápem to tak, že zamestnávateľ nemôže so mnou ukončiť prac. pomer. Otázka znie: 1.Moja prac. pozícia uvedená v prac. zmluve, sa ruší, som povinná prijať inú pracovnú pozíciu /ktorú po zdravotnej stránke môžem vykonávať/? 2. Ak danú pozíciu neprijmem, môže zamestnávateľ so mnou ukončiť prac. pomer bez nároku na odstupné? Poprosím uviesť aj daný paragraf na odvolanie sa. Ďakujem
16,25 €
10. augusta 2022
Dobrý deň, pracujem ako opatrovateľka v Domove dôchodcov šesť rokov. Kôli zhoršeniu zdravot. Stavu viac nesmiem vykonávať túto prácu,mam aj lekársky posudok od obvodného, aj odborného lekára. Keďže som zaradená do 2.stupna rizik.,mal by mi stačiť tento posudok. Zamestnavatel tvrdí, že to nie je dostačujúci doklad pre neho a stojí na tom, aby som ja dala výpoveď bez nároku na odstupné, čo v mojom prípade je 3.mesacna priemerná mzda? Neviem presne, ako postupovať.
do 12 hodín
11,40 €
7. augusta 2022
Dobry deň prosím vás potreboval by som podať žalobu na sud voči zamestnávateľovi. Pričom som písal odvolanie a neprešlo to a posledný doklad čo došiel už sa nedá odvolať. Uvádza sa že toto odvolanie je preskúmateĺné sudom. chcem sa spitat či sa to dá napadnut na sud alebo je to tam určitá doba alebo sa to dá aj po nie jakej dobe pricom to bolo vypracované a mne to bolo doporučene cca do 3 dni. za vašu odpoveď vopred pekne ďakujem.
11,30 €
26. júla 2022
Zdravim, zamestnavatel ma odvolal z dovolenky (vopred pisomne odsuhlasena), hoci som vo vypovednej lehote. Momentalne som odcestovany a nie som schopny sa dostavit do prace. Ake su pravne nasledky, a co mi hrozi ak neuposluchnem a nedostavim sa na pracovisko?
do 12 hodín
14,55 €
25. júla 2022
Pracujem ako statutar a bola mi zverena platobna karta, kde figurujem ako disponent. V zmluve je “Ku dnu ukoncenia pracovného pomeru je zamestnanec povinny odovzdat'zamestnávatel'ovi vsetky jemu zverené, alebo pri vykone práce získané podklady, záznamy a iné pisomnosti, zverené prostriedky, materiál a iné hodnoty. Pokial porusením tejto povinnosti (a to aj ciastocnym) vznikne zamestnávatelovi akákolvek skoda, je zamestnanec povinny túto skodu uhradit' zamestnávatelov v plnom rozsahu.” Zamestnavatel odomna pozaduje tuto kartu a udaje do internet bankingu. Som povinny mu to odovzdat?
17,70 €
12. júla 2022
Dobre ráno prajem. Veľmi by som uvítal vašu radu. Pracujem ako nočný strážnik. Na jar tohto roku nám zamestnávateľ oznámil, že nás posiela na školenie aj keď všetci vieme ze je to absurdné, pretože viac ako 30 rokov to tu funguje inak ako činnosť ktorú vykonáva strážna služba. Napriek tomu sme na školenie museli ísť pretože nám bolo oznámené, že inak našu činnosť vykonávať nebudeme. Toto leto som sa rozhodol podať výpoveď. Zamestnávateľ mi oznámil, že odo mňa bude požadovať preplatenie nákladov na školenie. Myslím si že na to nemá nárok, nakoľko sme nepodpísali žiaden dodatok k zmluve, jednak o dodatočnom vzdelávaní/školení, ani o náhrade takéhoto školenia. Moja otázka teda znie, má na preplatenie nákladov nárok? Ďakujem za skorú odpoveď
12,20 €
17. júna 2022
Dobry den, pracujem u jedneho zamestnavatela skoro 2 roky, mam dobo neurcitu, od aprila tochto roku mi dali dodatok k zmluve, kde mi zvysili plat..som si vsimla az teraz ze tam je uvedene ze mam skusobnu dobu. Je to z pravneho hladiska v poriadku mat skusobnu dobu pri dobe neurcitej a zvyseniu platu? dakujem
do 12 hodín

Najnovšie otázky:

dá sa prerušiť prvý ročník zo zdravotných dôvodov?

Dobrý deň, moja dcéra začala navštevovať prvý ročník. Striedajú sa jej, ale časté zápaly priedušiek a pľúc. Je stále chorá a bude musieť ísť na komisionálne skúšky, čo sa mi zdá náročné. Učí sa dobre, ale chcem sa opýtať či sa jej dá prerušiť prvý ročník zo zdravotných dôvodov?

, od ktorého dátumu sa dané podmienka uplatňuje od dátumu nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia,

Dobrý deň, Chcel by som sa spýtať, v zmysle § 8a ods. 4 písm. d) zákona č. 523/2004 Z. z., od ktorého dátumu sa dané podmienka uplatňuje od dátumu nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, že došlo k porušeniu zákazu nelegálneho zamestnávania (právoplatný postih v zmysle registra) alebo od dátumu kedy došlo porušeniu zákazu nelegálneho zamestnávania. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

Spravca mi poslal upomienku a zauctoval si X eur za jej vyhotovenie

Prajem dobry den, po X rokoch byvania v dome sa mi stalo, ze som nevedome neuhradila jedno najomne. Spravca mi poslal upomienku a zauctoval si X eur za jej vyhotovenie. Moja otazka na spravcu znela aky ma pravny zaklad uctovat mi upomienku a prave sumou 10 eur. Odpovedal mi, ze to nema zaklad a je to jeho cennik. Tak som sa informovala ci by to nemalo byt sucastou dohodnutych podmienok zmluvy, lebo mi nejde do hlavy ako ma moze spravca ktoremu platime sankcionovat a preco prave takouto sumou. Odpovedal mi, ze to nemusi byt sucastou zmluvy. Ja som nasla nasu povodnu zmluvu a teda jedinu spred 12 rokov (uzavretu este s povodnou spolocnostou - tato aktualna ju asi odkupila) a tam sa pise, ze cennik je prilohou. Pokial sa zmluva nedodatkovala a ani sa nemenila tak mam za to, ze plati cennik spred 12 rokov. Avsak spravca ma ignoruje, ked si ju pytam a zablokoval si aj moj telefon. Prosim o radu a stanovisko ci uvazujem spravne. Ked si da do cennika akukolvek sumu ako upomienku musime to akceptovat? Dakujem

Byt bol v uplne renovovanom stave

Prenajala som byt rodine s dietatom a dvoma psami. Byt bol v uplne renovovanom stave. Najomnici robia skody - psi spinia na postel, hadzu vlhcene utierky do toalety, cim sposobili upchatie, susedia sa stale stazuju na smeti. Najomne nie je takmer nikdy zaplatene nacas a v plnej sume. Ako viem vypovedat zmluvu?

Predal som staré nepojazdné auto jednému pánovi

Dobrý deň, mám problém ohľadom predaja auta. Predal som staré nepojazdné auto jednému pánovi. Ten si auto zobral s tým, že mi donesie splnomocnenie. Namiesto toho mi však doniesol značky a povedal, že ho mám odhlásiť. Zistil som však, že mi to auto len tak neodhlásia (nevedel som, ešte som niečo také neriešil). Preto som ho kontaktoval opäť. Povedal mi, že auto dal známemu, ktorý ho rozpredal a zbytok dal na šrotovisko. Značky od auta mám ja, taktiež papiere. Auto je stále napísané na mňa, on ho len zobral a zničil. Ako dôkaz mám iba správy v telefóne. Mal na to právo? Ako to môžem riešiť? Je to niečo, s čím môžem ísť na políciu? Vopred ďakujem za odpoveď.

Vodiči sa súdia a mám predvolanie na súd do Opavy - svedčiť

Bol som svedkom dopravnej nehody v Opave-ČR. Vodiči sa súdia a mám predvolanie na súd do Opavy - svedčiť. V liste od polície ČR sa mi vyhrážajú pokutou ak sa nedostavím. Pracujem na turnusy PO-PIA aktuálne v BA. Mám sa dostaviť hromadnou dopravou-ktorú mi preplatia (príp. Autom). Nechcem si predstaviť, že pôjdem hromadnou dopravou z BA do Opavy a naspäť v priebehu jedného dňa. Platia premňa ako občana SR České zákony? Musím sa dostaviť? Ako to je s ušlým ziskom?