Je možné znova podstúpiť umele prerusenie tehotenstva aj keď neprešlo 6 mesiacov od posledného?

21. júna 2022
Právna poradňa>Všetky otázky>Je možné znova podstúpiť umele prerusenie tehotenstva aj keď neprešlo 6 mesiacov od posledného?>
Otázka
za 24,05 €do 6 hodín
Dobrý večer, chcem sa opýtať cca pred 4 mesiacmi som bola na umelom preruseni tehotenstva. Zistila som som znovu nechcene tehotná. Mam 32 rokov a dve deti . Je možné znova podstúpiť umele prerusenie tehotenstva aj keď neprešlo 6 mesiacov od posledného? Za akých podmienok? Ďakujem.
Odpoveď od:
JUDr. Kristína Geciová
Advokát
Hodnotenie klienta:
Dobrý deň, podľa ust. § 1 ods. 2 vyhlášky č. 74/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva je možné umelé prerušenie tehotenstva aj pred uplynutím šiestich mesiacov v prípade ak ste už dva krát rodili, alebo máte 35 rokov alebo je dôvodné podozrenie, že k otehotneniu došlo v dôsledku trestného činu. Nakoľko uvádzate, že už máte dve deti uvedená výnimka by sa teda mala vzťahovať aj na Vás. Postup by mal byť následne taký, že písomne požiadate o umelé prerušenie tehotenstva gynekológa zdravotníckeho zariadenia príslušného podľa miesta Vášho trvalého pobytu. Žiadosť musí obsahovať výslovný prejav vôle, že chcete, aby Vám bolo umelo prerušené tehotenstvo. Žiadosť sa podáva na tlačive, ktoré Vám poskytne zdravotnícke zariadenie. Následný postup je už na gynekológovi s ktorým by ste mali konzultovať celú vec zo zdravotného hľadiska. S pozdravom JUDr. Geciová

Predchádzajúca otázka

Chcem sa informovať, či mi viete pomôcť pri riešení záležitosti ako je zmena priezviska

dobrý deň, chcem sa informovať, či mi viete pomôcť pri riešení záležitosti ako je zmena priezviska, toho času som vydatá 22 r., nad rozvodom zatiaľ neuvažujem, no chcem získať naspäť priezvisko, ktoré som mala za slobodna, rovnako tak aj moje deti, ktoré sú už ale plnoleté. Môžem očakávať od vás úplnú spoluprácu od spracovania až po podanie dokumentov? ďakujem vopred za odpoveď.

Ďalšia otázka

Jedná sa o to, čím bol zákon 103/1950 Sb.zrušený

Dobrý deň, mám tu zákon 103/1950 Sb. Tento sa mal rušiť k 1.1.1956 /51/1955 Sb,/ Takto som si to našla na internete. Pod akým číslom paragrafu bol teda zrušený ? Jedná sa o to, čím bol zákon 103/1950 Sb.zrušený. Ďakujem
JUDr. Kristína Geciová
Advokát

Najnovšie otázky:

Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará

Dobrý deň.Zaujíma ma aký je postup pri zanedbaní starostlivosti o blizku osobu.Mám sestru ktorej bola diagnostikovaná starecká demencia a jej syn sa o ňu vôbec nestará.Ona sa sama o seba nedokáže už postarať.Navyše jej syn nechal prepísať byt na seba a pritom má množstvo exekúcii.Bojím sa,že by ten byt mohli prísť. Ďakujem velmi pekne

Ako zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti.

Dobrý deň, prosím Vás o radu, s partnerkou nie sme zosobášení a máme jedno neplnoleté dieťa. Mám byt a dom, obidva bez ťarchy, som jediným vlastníkom. Dom som kúpil spolu s rodičmi, pričom sme sa dohodli že bývať budú v ňom oni ale napísaný bude na mňa (súrodencov nemám). Otázka je, čo by sa stalo ak by som ja zomrel skôr ako oni? Predpokladám že dedičom by bolo naše dieťa a do jeho plnoletosti by obidve nehnuteľnosti spravovala partnerka. Ako v takomto prípade zabezpečiť, aby rodičia mohli do ich smrti užívať obidve nehnuteľnosti, resp. aspoň dom aj v prípade že by som ja zomrel skôr? Stačí zapísať do katastra právo doživotného užívania? Ďakujem

Idem sa rozvadzať trvaly pobyt mam v byte kde byva terajšia manželka teda byt je jej

Idem sa rozvadzať trvaly pobyt mam v byte kde byva terajšia manželka teda byt je na ňu napisany ja byvam v podnajme so synom a aj ten ma trvaly pobyt u nej mam nejaky narok na byvanie v tom byte alebo ona sa ma postarať o naše byvanie byt ziskala darovacou zmluvou od matky ktora tam stale byva

je možné využívať historické heslá a autentické obrázky, na produktoch, ktoré sa následne distribuujú za účelom zisku

Dobrý deň, zaujímalo by ma či je možné využívať historické heslá a autentické obrázky (pr. Nežná revolúcia- fotky a heslá), na produktoch, ktoré sa následne distribuujú za účelom zisku? Teda, môže spoločnosť zarábať na pr. tričkách s heslom- "Máme holé ruce" alebo na internete dostupnou fotkou z toho obdobia? A ako je to pri iných udalostiach?

Byt je skolaudovaný avšak ParkStatie Nie

Kupa bytu + parkovacieho státia. Byt je skolaudovaný avšak ParkStatie Nie. Byt aj ParkStatie je na jednej zmluve o dielo pričom tretia splatka je podmienená kolaudaciou. Aby sa uvolnilo cerpanie na byt v banke je potrebné zaplatit PS skor ako banka uvolni peniaze za byt. Ako postupovat ak zaplatim vopred aby som bol chraneny.

po skončení RD, môžem žiadať späť svoju pozíciu, na TPP, alebo už mi je povinný vrátiť len polovičný úväzok?

Dobrý deň,pracovala som na TPP,potom som išla na MD skončila mi, vrátila som sa na pár mesiacov do práce, ale už na polovičný úväzok, na základe ústnej dohody so zamestnávateľom, nemám o tom žiadny dodatok. Nič som nepodpísovala a vrátila som sa na RD. Prosím, ak sa budem chcieť vrátiť do práce po skončení RD, môžem žiadať späť svoju pozíciu, na TPP, alebo už mi je povinný vrátiť len polovičný úväzok?Môže mi navrhnúť aj inú pozíciu?V prípade, že pôjdem po RD na druhú materskú, bude sa mi znova pripočítavať dovolenka za každý rok na vyplatnej páske? Ďakujem

Podobné otázky

35,65 €
14. júna 2022
Dobrý deň chcem sa opýtať do ktorého trestného odseku paragraf 92 platí odňatie slobody 3 mesiace podmienecne so skúšobnou dobou 15 mesiacov. Už som sa osvedčila a chcem si požiadať o zahladenie odsúdenia. Len neviem či sa do toho paragrafu berie tých 15 mesiacov a je to odsek 2 alebo tie 3 mesiace a je to odsek 3. - A či moja ziadost aj s odôvodnením je vhodná a bude postačovať, posielam ju v prílohe. Odobratý vodicak . Ďakujem za odpoved
do 6 hodíns prílohami
18,05 €
9. júna 2022
Dobrý deň, poprosím Vás o radu: sme bezdetní manželia, manžel čaká dieťa s inou ženou, slobodnou. Situácia sa vyvinula tak, že dotyčná zvažuje, že sa dieťaťa ešte pred narodením vzdá a dieťa bude mať uvedeného v rod.liste len otca. Chcem sa opýtať, ak budú na to priaznivé podmienky, či si ja môžem následne toto manželovo dieťa osvojiť, ak budeme žiť naďalej ako manželia v spoločnej domácnosti? Po akom čase môžem žiadať o osvojenie? Musí sa k tomu vyjadriť aj daná žena, teda matka dieťaťa? Lisil by sa postup, ak by sa dieta narodilo mimo SR?Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.
do 12 hodín
12,75 €
22. júna 2022
Hľadala som si podnájom na polroka v Portugalsku. Komunikácia s prenajímateľom bytu bola cez mailové správy. Poslal mi fotky bytu a podpísali sme obaja aj zmluvu, ktorú mi poslal. Vyzeralo to dôveryhodne, tak som mu poslala peniaze za prvý mesiac a depozit (spolu 750eur), aby mi mohol rezervovať izbu. Posledný mail, ktorý od neho mám hovorí, že keď prejde platba, ozve sa mi. Odvtedy na moje správy nereaguje. Už to je vyše 3 týždňov. Mojím cieľom je hlavne zistiť, či je zmluva, ktorú mám, platná alebo nie.
6,00 €
14. júna 2022
Dobry vecer, som majitel dvoch pravnickych sro firiem. Na jednej mi vznikol dlh voci SPP. Je mozne sro poslat do likvidacie a tym sa zbavim dlhov? Mozem prepisat nehnutelnost na druhu sro? Dakujem
0,00 €
21. júna 2022
Zdravím, menila som prácu tento mesiac a v starej firme som odpracovala ešte nejaké dni z júna. Som szčo, fakturujem. Vystavili mi objednávku na základe odpracovaného počtu hodín a tvrdia, že sme sa tak dohodli. Avšak v zmluve mám fixnú odmenu na mesiac a nikdy počas 2,5 roka som nebola odmeňovaná od hodiny. Chcem, aby ma teda fakturovali alikvótne, počtom dní z mesiaca. Ako mám prosím postupovať? Vzájomná dohoda zrejme nie je možná.
22,65 €
14. júna 2022
Dobry den, chcel by som Vas poprosit o radu, resp. informaciu, ci exekutorsky urad kona zakonne? Od roku 2016 som bol povinny (na zaklade rozhodnutia sudu) platiti vyzivne na syna. V polovici roku 2017 som z dovodu straty zamestnania neplatil 5-mesiacov vyzivne, na zaklade coho ma matka dietata dala na exekuciu. Celu dlznu ciastku som zaciatkom roka 2019 exekucnemu uradu uhradil, a dalej som platil vyzivne. (Od exekutorskeho uradu som v roku 2018 nedostal ziadne vyrozumenie, ze exekucia z roku 2017 bola ukoncena, alebo "uzavreta") Od mesiaca 11/2021 syn byva, resp. zije nepretrzite u mna, podal som navrh na zmenu UPP a vyzivneho,(tzn. vyzivne som prestal platit) , sud zatial nerozhodol(ani nevytycil pojednavanie),avsak pred par dnami ma prekvapilo, ze mi od exekutorskeho_uradu prisiel dokument - s cislom exekucneho konania z roku 2017 poziadavka na uhradu vyzivneho od mesiaca 11/2021 do dnesneho dna. Prosim Vas o informaciu, ci exekutorsky_urad kona zakonne, ked plne uhradenu exekuciu z roku 2017 pouziva v roku 2022 ? (na vymahanie "vyzivneho, pricom doslo k podstatnej zmene v pomeroch"). dakujem
15,90 €
30. júna 2022
Dobrý deň, prišla mi predexekučná výzva od advokátky, ktorá má plnú moc od mojej dcéry na ktorú mám vyživovaciu povinnosť určenú súdom vo výške 150 € mesačne s platbami do 15. dňa v mesiaci. Platby sa mi podarí uhradiť až po tejto splatnosti na aktuálnu finančnú situáciu v konkrétny mesiac. Platby však vždy nabehnú aj keď nie v stanovený dátum ale nikdy nie je dlh napr. 2 výživné. Len je omeškanie pár dní resp týžden až dva. Momentálne mám všetko vyrovnané. Advokátka si odo mňa žiada uhradiť náhradu za právne služby v sume 86,34 €. Nemala by si toto platit prosím osoba, ktorá si toto podáva? Myslím, že namá právny nárok si žiadať uhradu odo mňa. Ďakujem
40,50 €
25. júla 2022
Dobry deň. Prosím vás viete mi poradiť a zistiť právoplatnosť dokumentu UK? Bojím sa,že ma chce jedna osoba okradnuť.
do 6 hodíns prílohami
10,50 €
20. júla 2022
Včera večer som si kúpil auto od súkromnej osoby v Zlatých Moravciach doviezla som ho do banskej Bystrice doniesla som ho mechanikovi nech mi ho teda skontroluje a našiel tam závady o ktorých som nevedela pri skúšobnej jazde nemala som ich ani ako vedieť auto tečie olej a neprešiel by ani technickou ani emisnú kontrolu pôvodný majiteľ mi ale nechce vrátiť peniaze auto späť nechce ako mám postupovať
6,00 €
27. júla 2022
Dobrý deň. Ak bola vyhradená v OVS možnosť zmeny podmienok, je možné ich zmeniť aj po uplynutí lehoty na predkladanie cenových návrhov účastníkov OVS ?
15,80 €
29. júla 2022
Dobrý večer,chcela by som poradiť realizujeme ako stavebná firma stavebné dielo .projekt zabezpečil objednávateľ na základe,ktorého sme ako zhotoviteľ vypracovali harmonogram výstavby.pocas výstavby objednávateľ prepracoval projektt čím sa predĺžila doba výstavby o 6.mesiacov.cena diela sa nenavysila ale nám ako zhotovitelovi sa týmto navýšil režijné náklady. Prosim ako je potrebné postupovať aby nám objednávateľ schválil tiež navýšenie režijné náklady
do 12 hodín